top of page
Vyhledat
  • Markéta Divocina v pohybu

KREATIVITA - STRAŠÁK POŘÁDKU A ZAJETÝCH KOLEJÍ

Aktualizováno: 12. 3. 2022JAK NA KREATIVITU A VNITŘNÍ MOTIVACI U DĚTÍ


Pokud obýváte prostor s malými dětmi, můžete s úžasem sledovat, jak jsou od přírody nastaveny učit se novým věcem naprosto bez našeho přičinění a kreativita a hravost je všem bez rozdílu dána.

V pozdějším věku ve školách, v kroužcích a často i doma jsme často zvykáni se učit nebo jen slepě opakovat podle "předlohy".. Chuť učit se zrovna to, co nás baví je často vytlačována představami dospělých o tom, co bychom se měly v danou dobu naučit. V tanci a jiných pohybových aktivitách tomu kolikrát není jinak.. Pro mnoho učitelů, lektorů i rodičů se může dokonce stát dětská tvořivost narušitelem pořádku a řádu, může být vnímána jako opak poslušnosti..


Co se vlastně stane, když kreativitě "povolíme uzdu" (když pominu explozi barev na stěně v obýváků či velký třesk surovin v kuchyni)? Otevře se neskutečný svět fantazie.. Svět svobody, možností a růstu..


3 TIPY PRO TVOŘIVĚJŠÍ A MOTIVOVANĚJŠÍ DĚTI A SVOBODNĚJŠÍ RODIČE (:


Jako průvodkyně vědomým pohybem, svobodným tancem a zážitkovou jógou se snažím inspirovat děti i dospělé, jak se kreativně rozvíjet v tom, co je baví a dělá šťastnými, a neztratit při tom svou vnitřní motivaci.


Ráda bych s vámi dnes sdílela 3 jednoduché a funkční tipy jak na to, se kterými můžete začít doma hned..


1. VE SVĚTĚ FANTAZIE NENÍ NIC ŠPATNĚ, VE SVĚTĚ OTÁZEK ANO..


Pokud s dětmi tvoříte společně, nesvazujte je svou vlastní představou nebo obecnou představou o tom, jak by měl výsledek "správně" vypadat nebo jakým způsobem bychom k němu měli dojít "osvědčenými postupy". Zatančí-li váš potomek tanec motýla robotickým způsobem, namaluje-li žirafu s křídly nebo jezdí-li na koni čelem vzad, je to úplně v pořádku, ve světě představivosti a kreativity není nic špatně, a jednou může přijít s převratným objevem nebo se stane uznávaným avantgardním umělcem :).


Tvorbu nemusíme spojovat pouze s oblastí umění.. Patří do každodennosti života člověka, aniž si to mnohdy uvědomujeme, tvořivost a hravost podporuje touhu učit se, hledat nová a originální řešení problémů, hledání východisek v běžném životě, v mezilidských vztazích nebo v kritických situacích, kdy může jít o život.

Podporujte se navzájem v tom, že za chybou nestojí pouze negativní hodnocení, ale je to především nutná zkušenost, díky které přicházíme na funkčnější řešení. Nechejme dětem prostor, aby si našly odpovědi a řešení sami. To můžeme podnítit správným položením otázky, která nesvazuje (kde odpověď zní ano/ne), ale naopak podněcuje k vlastní aktivitě.. Např. Jak bys to udělal/a ty? / Co si o tom myslíš ty?2. BUĎTE "LÍNĚJŠÍM" RODIČEM :)


Toto je rada doslova za všecky peníze :). Dopřejte dětem dostatek prostoru pro vlastní tvoření a také pro nudu, z té totiž vylezou vždy ty nejlepší nápady, nápady vlastní.. ;)3. TIP: JDĚTE PŘÍKLADEM


Tahle rada platí snad u čehokoli, čeho bychom chtěli u našich dětí dosáhnout. Dovolte i sami sobě jen tak si zablbnout, tvořit bez očekávání nebo se někdy nudit.. Potěšíte tím své vnitřní dítě, které si to vždy rádo zpětně dopřeje :).. Nechejte ho dělat, co ho napadne, hrejte si, na prvním místě je radost z přítomného okamžiku.


/Naše vnitřní dítě - je ta součást naší osobnosti, která v nás dokáže vnímat čistou radost, probouzet hravost, zažívat spontánnost a umění přítomnosti./


 

Rádi byste načerpali inspiraci a ochutnali tipy k probuzení tvořivosti a hravosti v pohybu nebo tanci? Rádi byste oživili nebo potěšili své vnitřní dítě? ..


Naskočte na vlnu inspirace TANEC A ZDRAVÉ DIVOČENÍ S DĚTMI


Rádi byste skupinovou, rodinnou či individuální lekci zážitkového tance a jógy pro děti i dospělé?


Objevujte dobrodružství pohybu s Divočinou..


199 zobrazení1 komentář

DIVOČINA V POHYBU

bottom of page